Hjem / Nyhed / Hjælp! Vi mangler indkøbere

Hjælp! Vi mangler indkøbere

Kære fødevarefæller

Det er dejligt at se, hvor mange der har meldt sig ind i foreningens forskellige grupper efter rundsendelsen af spørgeskemaet i juni. Hvis du ikke har fået meldt dig ind i en af foreningens grupper endnu. Så kan du nemt gøre det i spørgeskemaet lige her (husk at gøre det inden på fredag den 16. august, hvor vi putter alle, der ikke har besvaret skemaet i vagtgruppen). 

Både Butiks- og Mentorgruppen samt Kommunikations- og Eventgruppen er godt fyldt op. Så hvis du virkelig vil gøre en forskel i foreningen, så mangler indkøbsgruppen meget akut nogle medlemmer. 

Det var en sand fornøjelse at se alle de mange  bestillinger, der var løbet ind til første udlevering efter ferien i onsdags den 7. august. Men hvis vi skal blive ved med at kunne bestille og udlevere poser og løssalgsvarer, så er vi nødt til at få nogle flere medlemmer indkøbsgruppen - ellers kan tiden ikke hænge sammen for de to nuværende indkøbere.

I værste fald betyder det, at vi bliver nødt til at skære ned på udvalget at varer, eller at vi skal have færre udleveringsdage om måneden - og det hænger desværre ikke sammen økonomisk. 

Så sidder du og tænker; jeg kunne da godt tænke mig at hjælpe mit fødevarefællesskab med at sikre den fortsatte udlevering af ugentlige poser med økologisk og lokal frugt og grønt. Så overvej, om ikke en tjans som indkøber i foreningen kunne være noget for dig. 

Som indkøber har du direkte indflydelse på posernes indhold fra uge til uge. Dvs. at du får lov til at sætte dit helt eget præg på, hvad resten af os kan klikke hjem i indkøbskurven. 

Du får naturligvis oplæring i, hvordan det hele fungerer samt en direkte livline til de erfarne indkøbere, ind til du føler dig tryg ved at varetage opgaven selv. Opgaverne i indkøb kan klares hjemmefra bag computerskærmen, så du er ikke afhængig af at skulle komme ind til butikken, hver onsdag.  

Synes du, det lyder som noget for dig, eller er du nysgerrig efter at høre mere - så tøv ikke med at tage fat i enten Lisbet eller Sophie på indkob@odenseff.dk. De kan fortælle meget mere om de specifikke opgaver som indkøber.

 

Grønne hilsner fra 

Dit fødevarefællesskab


Fatal error: Declaration of RulesRuleUI::form(&$form, &$form_state, $options = Array) must be compatible with RulesActionContainerUI::form(&$form, &$form_state, $options = Array, $iterator = NULL) in /var/www/odenseff.dk/public_html/sites/all/modules/rules/ui/ui.plugins.inc on line 0